Open’er otwarty na rodziców

Open’er zawsze był dla mnie świętem muzyki. Nie tylko festiwalem, bo i owszem ulubieni i wyczekiwani wykonawcy byli zawsze priorytetem, ale liczy się cała atmosfera tego wydarzenia. Trawa, przestrzeń, ludzie i euforia unosząca się w powietrzu. Początek lipca to dla mnie obowiązkowy wyjazd do Gdyni już prawie od 10 lat. W zeszłym roku, kiedy wiedziałam już, że nie będę w stanie na niego pojechać, bo mój nowonarodzony syn będzie miał 2 tygodnie lub zaledwie kilka dni, zaczęłam się zastanawiać: „No właśnie, co teraz?”

Jednak tegoroczne 4 dni spędzone w Babich Dołach przekonały mnie, że nic teraz :). Spotkałam całe mnóstwo rodziców z dziećmi, od najmniejszych, 3.miesięcznych, po całkiem już duże, w wieku szkolnym. Okazało się, że Open’er jest otwarty na rodziców i przyciąga rodziców, którzy łamią stereotypy. Stereotypy o tym, że koncerty i muzyka live nie jest dla dzieci, że festiwal to dla dzieci zbyt niebezpieczne miejsce, a w ogóle to po co na taką imprezę się pchać z dzieciakami. (Jeśli chcielibyście obejrzeć tych wspaniałych rodziców to zapraszam tu: https://www.instagram.com/rodzicwmiescie/).

A jak to się dzieje, że tak masowa, wielka impreza przyciąga rodziców z dziećmi? Złożyło się na to kilka czynników:

  • darmowe i ulgowe bilety dla dzieci – dzieci do 3. roku życia wchodzą z rodzicami na za darmo, dzieci do 12. roku życia za 50% ceny. Organizatorzy podkreślają, że od kiedy wprowadzono takie ulgi (czyli od 3 lat) liczba rodziców z dziećmi diametralnie wzrosła.
  • Kids Zone, czyli strefa dla dzieci – na terenie festiwalu od 7 lat przygotowywana jest strefa dla dzieci, w której z jednej strony można znaleźć atrakcje dla pociech w każdym wieku, z drugiej chwilę odpocząć od tłumu, a po trzecie skorzystać z sanitariów. Co ważne, strefa jest w umiejscowiona w bardzo atrakcyjnej odległości od sceny głównej, więc można z niej oglądać koncerty (co jest moim zdaniem również dowodem na to, że organizatorzy podchodzą do rodziców poważnie i z szacunkiem, bo równie dobrze Kids Zone mogłaby być umieszczona w cichym i odległym kącie lotniska). Strefa dla dzieci czynna jest w godzinach 15-24, czyli tych z największą liczbą koncertów. Strefa sanitarna to toalety przystosowane do dzieci, przewijaki i miejsce do karmienia piersią 🙂

przewijak_kids zone.png

O atrakcjach strefy opowiem przy okazji wywiadu z jej opiekunką, Mają Wasyluk, już      niebawem 🙂

  • Wygodny dojazd – parking dla samochodów, którym można podjechać praktycznie pod same bramki festiwalu, z drugiej strony autobusy dowożące gości, jeśli ktoś nie chce wybrać się samochodem. Z parkingu do bramek festiwalu prowadzi betonowa lub wyłożona gumowymi matami powierzchnia, po której łatwo pchać wózek.
  • Ogólne bezpieczeństwo – wszyscy rodzice, których spotkałam na Open’erze podkreślali, że jest na nim bezpiecznie. Na festiwalu nie ma szkła w żadnej postaci, wszystkie napoje są przelewane do plastikowych kubeczków. Strefa gastronomiczna jest wydzielona, a ochrona pilnuje aby na teren koncertów nie wchodzić z jedzeniem i alkoholem. Oczywiście w praktyce nie jest możliwe upilnowanie takiej grupy osób, ale ludzi z gorącym jedzeniem rzeczywiście w strefie koncertów raczej nie ma.
  • Przestrzeń – jest jej naprawdę sporo, także można wybrać miejsce które najbardziej nam pasuje, np. daleko od sceny aby dźwięk był mniej intensywny.
  • Szatnia – na terenie festiwalu jest szatnia, w której można zostawić ekwipunek dziecięcy i brać go w razie potrzeby. Bez konieczności biegania do samochodu.

Bardzo fajną wg mnie inicjatywą są też udogodnienia dla kobiet w ciąży – specjalna strefa na parkingu, tuż przy bramkach wejściowych na festiwal i platformy z krzesłami, które umiejscowione są przy każdej ze scen. Dzięki nim ciężarne kobiety mogą oglądać koncerty wygodnie, bo na podwyższeniu i siedząc bezpiecznie na krześle 🙂

opener_platforma.png

A jeśli ktoś chciałby wspomnienia z festiwalu zabrać ze sobą, to w sklepie festiwalowym można się zaopatrzyć w takie o to urocze wdzianka 🙂 :

opener_ubranka

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Open’er otwarty na rodziców

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s